Asset Publisher Asset Publisher

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Coraz większa popularność jazdy konnej zmobilizowała wielu nadleśniczych do tworzenia nowych szlaków. Z „Raportu o stanie lasów" wynika, że w latach 2010-2011 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe długość takich tras podwoiła się. To bardzo dobra wiadomość dla koniarzy. Droga udostępniona przez nadleśniczego jest bowiem, zgodnie z ustawą o lasach, jedynym miejscem w lesie, gdzie można się w ten sposób poruszać. Nawet jeśli przed wjazdem na nią nie ma żadnego znaku zakazu, ani też nie jest przegrodzona szlabanem, wjeżdżać na nią konno nie można (podobnie jak samochodem, motocyklem czy quadem).

W kupie siła

Jeżeli w naszej okolicy brakuje szlaków konnych, możemy zgłosić się do nadleśnictwa z prośbą o ich wyznaczenie. Warto, by taki wniosek poparła większa grupa miłośników tego rodzaju rekreacji. Jeśli zainteresowanie będzie wystarczające, a stan nawierzchni drogi i sposób jej użytkowania (czy np. nie poruszają się na niej maszyny leśne) na to pozwoli, jest szansa, że nowy szlak powstanie.
Trzeba pamiętać, że nadleśnictwa za przejazd drogami leśnymi, w wypadku ich komercyjnego użytkowania, mają prawo pobierać opłatę. Chodzi tu np. o wycieczki, przejażdżki czy rajdy organizowane przez stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne - powinny podpisać z nadleśnictwem, jeśli tego ono wymaga,  umowę, w której będą określone prawa i obowiązki obu stron, czas obowiązywania i wysokość opłat. Jeśli jednak jesteśmy osobą prywatną, która od czasu do czasu wybiera się na przejażdżkę po lesie, nic nie płacimy.

Brak zgody na utworzenie szlaku konnego nie oznacza złej woli nadleśniczego. Może mieć ku temu ważne powody. Wbrew pozorom, konie potrafią poważnie zniszczyć nawierzchnię leśnej drogi. Kopyta dziurawią ją tak bardzo, że często uniemożliwia to później poruszanie się rowerem i utrudnia spacer pieszym. Nierzadko konie uszkodzą  drogę bardziej niż leśne maszyny podczas prac przy pozyskaniu i zrywce drewna, a trzeba od razu dodać, że nawierzchnia rozjechana przez ciągniki naprawiana jest zwykle dość szybko po tym , jak wyjadą one z lasu.

Najważniejsze są zasady

Niezależnie od szkód, jakie mogą spowodować konie, przepisy zakazujące jeźdźcom wjazdu do lasu poza wyznaczonymi drogami budzą kontrowersje, także wśród leśników. Wydaje się, że to rygor tego samego gatunku, co wszechobecne niegdyś tabliczki „Zakaz fotografowania" - swego rodzaju relikt przeszłości. W wielu krajach Europy Zachodniej, choćby w Niemczech, przepisy działają odwrotnie niż w Polsce. Tam można jeździć konno po wszystkich drogach leśnych, z wyjątkiem tych, na których ruch ograniczono np. ze względu na nieodpowiednią nawierzchnię, zbyt dużą liczbę pieszych turystów lub przejeżdżające maszyny leśne. Niestety, nie ma większych szans, by w Polsce wprowadzono podobne zasady, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Nie dalej niż w zeszłym roku Janusz Zaleski, wiceminister środowiska przekonywał, że przepisy o udostępnianiu lasów spełniają swoją rolę  i ich zmiana nie wydaje się konieczna. Na razie trzeba więc liczyć na przychylność nadleśniczych. I warto o nią dbać, przestrzegając zasad korzystania ze szlaków. Przede wszystkim należy pamiętać, że droga do jazdy konnej to nie tor wyścigowy i korzystają z niej także piesi turyści. Nie można z niej zjeżdżać, chyba, że musimy ominąć przeszkodę lub mamy inny naprawdę ważny powód (np. ratujemy zdrowie). Dobrą praktyką jest jazda środkiem szlaku, tak aby nie niszczyć nawierzchni po bokach, którymi najczęściej poruszają się piesi i rowerzyści. Osoby małoletnie powinny jeździć konno w towarzystwie dorosłych. Wyruszać na trasę należy po świcie, a wracać z niej przed zmierzchem. Po swoim koniu należy także posprzątać.

Każde nadleśnictwo, które wyznacza szlaki konne, tworzy także regulamin poruszania się po nich – warto go przeczytać przed wyruszeniem na trasę. Poza zasadami poruszania się, przedstawione są w nich także oznaczenia szlaków. Podstawowe to pomarańczowe koło na białym tle oznaczające sam szlak oraz pomarańczowe koło z czarną obwódką oznaczające jego początek i koniec. Czasami stosuje się też inne oznaczenia, np. zieloną podkowę na białym tle.

Warto wiedzieć

W 2011 r. sieć szlaków konnych na terenie Lasów Państwowych liczyła 7 tys. km. Jedną z większych atrakcji dla jeźdźców w Polsce jest Łódzki Szlak Konny, który częściowo biegnie także przez tereny Lasów Państwowych, a RDLP Łódź była wśród jego twórców. Ma w sumie ponad 2000 km i jest najdłuższym tego typu traktem w Europie. Na trasie znajduje się 200 ośrodków jeździeckich, 21 punktów postojowych, 1400 tablic informacyjnych, 30 punktów informacyjnych monitorujących turystów i ponad 1000 atrakcji turystycznych. Ciekawostką jest, że jeździec może bezpłatnie wypożyczyć lokalizator, który w wypadku niebezpieczeństwa wyśle służbom ratunkowym informację o pozycji będącego w opałach turysty

Lokalne szlaki konne aż takich udogodnień, jak lokalizatory, nie oferują. Nadleśnictwa troszczą się przede wszystkim o to, żeby wszystkie trasy były czytelnie oznakowane, zawsze przejezdne, by były przy nich koniowiązy oraz wiaty umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem. Przede wszystkim jednak dbają, by przebiegały przez najpiękniejsze tereny Lasów Państwowych. Co oferują miłośnikom jazdy konnej, najłatwiej dowiemy się w siedzibach nadleśnictw oraz w serwisie czaswlas.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych niezabudowanych.

przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych niezabudowanych.

O G Ł O S Z E N I E

 

Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Wymiarki

ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych niezabudowanych

 

  1. Sprzedaż nieruchomości następuje na podstawie artykułu 38 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2017 r. poz.788) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych
    (Dz. U. Nr 78, poz. 532).

II.Przedmiot  sprzedaży :

  1. Nieruchomość  gruntowa:
  1. Numer KW: ZG1R/00032334/1
  2. oznaczenie gruntu: działka nr 550 o pow. 0,1417 ha, użytek R IVB
  3. Obciążenia nieruchomości: brak obciążeń
  4. Właściciel: Skarb Państwa – Nadleśnictwo Wymiarki
  5. Położenie: Przewóz, ul. Sportowa, Gmina Przewóz
  6. Przeznaczenie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego: ekologia (lasy, park, tereny otwarte), obszar lasu do adaptacji
  7. Sposób zagospodarowania nieruchomości: ogród przydomowy
  8. Nieruchomość nie jest przedmiotem zobowiązań.
  9. Nieruchomość nie ujęta w rejestrze zabytków.

 

Opis: Działka rolna kl. IV B z możliwością wystąpienia o warunki zabudowy. Oddalona od drogi publicznej o kilkadziesiąt metrów, z zaprojektowanym dojazdem z ulicy Sportowej, przez wydzieloną geodezyjnie drogę wewnętrzną – dz. nr 551. Działka z trzech stron graniczy z posesjami zabudowanymi budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i dwurodzinnymi, od strony północno-wschodniej graniczy z pasem drogowym drogi krajowej oraz na odcinku z wysoką kilkumetrową zadrzewioną skarpą. Od strony południowej działka graniczy z zadrzewioną działką Skarbu Państwa, usytuowaną na wysokiej skarpie. Działka o kształcie zbliżonym do rombu, prostych granicach, dobrze nasłoneczniona. Do sąsiadujących z działką posesji są doprowadzone sieci wodociągowe i energetyczne.

 

 

  1. Nieruchomość  gruntowa:

a)    Numer KW: ZG1R/00032334/1

b)    Oznaczenie gruntu: działka nr 551 o pow. 0,0123 ha, użytek dr

c)     Obciążenia nieruchomości: brak obciążeń

d)    Właściciel: Skarb Państwa – Nadleśnictwo Wymiarki

e)     Położenie: Przewóz, ul. Sportowa, Gmina Przewóz

f)    Przeznaczenie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego: zabudowa mieszkalnictwo (wielorodzinne, jednorodzinne, zagrodowe), obszar zabudowy do adaptacji, częściowo ekologia (lasy, park, tereny otwarte), obszar lasu do adaptacji

g)    Sposób zagospodarowania nieruchomości: ogród przydomowy

h)    Nieruchomość nie jest przedmiotem zobowiązań.

i)     Nieruchomość nie ujęta w rejestrze zabytków.

 

Opis: Działka stanowi dojazd z drogi publicznej do działki nr 550. Droga nie jest przejezdna, wymaga zaprojektowania i wykonania.

Działki nr 550 i 551 stanowią jeden przedmiot sprzedaży i zostaną sprzedane łącznie.

 

Cena wywoławcza wynosi 14 844,00 zł netto. Wadium: 1485,00 zł.

 

III.Termin i miejsce, w których można się zapoznać z dodatkowymi informacjami dotyczącymi nieruchomości.

Szczegółowe informacje uzyskać można w terminie od poniedziałku do piątku w godzinach:

8.00 - 15.00 w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki, ul. Łąkowa 1; 68-131 Wymiarki, pok. nr 31 oraz pod nr tel. (68) 360 40 06

 

IV.Termin i miejsce przetargu.

Przetarg odbędzie się siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki, ul. Łąkowa 1; 68-131 Wymiarki,
w sali konferencyjnej nr 17 w dniu 12.10.2017 roku, o godzinie 10.00. Uczestnik przetargu winien posiadać dowód tożsamości, a w sytuacji reprezentowania interesów osób trzecich – stosowne pełnomocnictwo ustanowione notarialnie.

 

  1. Ogóle warunki udziału w przetargu

W przetargu mogą barć udział osoby fizyczne i prawne, które wniosą wadium w podanej poniżej wysokości i określonym terminie.

W przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.

Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania.

Przed przystąpieniem do przetargu wskazane jest dokonanie wizji lokalnej sprzedawanej nieruchomości.

 

VI.Wysokość wadium, jego forma, termin i miejsce wniesienia.

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie określonego wadium do dnia 12.10.2017 r. do godz.: 9.00. Oferent winien wnieść wadium, w wysokości 1 485,00 zł stanowiącej 10 % ceny wywoławczej nieruchomości, w pieniądzu lub w formie gwarancji bankowej. Wadium w pieniądzu należy wnieść w terminie do dnia  12.10.2017 roku do godziny 9.00  w kasie Nadleśnictwa Wymiarki lub przelewem na konto PKO S.A. nr rachunku: 54 1020 5460 0000 5402 0042 1974,  z  dopiskiem  na  blankiecie  przelewu „Wadium w przetargu nieograniczonym ustnym na sprzedaż nieruchomości gruntowych". Wadium wniesione przelewem będzie skuteczne jeżeli do dnia 12.10.2017 roku do godziny 9.00 zostanie zaliczone na rachunku bankowym Sprzedającego. Wadium w formie gwarancji bankowej należy w oryginale złożyć w kasie Nadleśnictwa Wymiarki do dnia 12.10.2017 r. do godz.:9.00.

Wadium wniesione w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości.

Wadium wniesione w formie gwarancji bankowej przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg, podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia nieruchomości.

 

VII.Termin zapłaty ceny nabycia nieruchomości.

Ostatecznym terminem zapłaty ceny nabycia nieruchomości jest dzień poprzedzający ustalony termin zawarcia umowy sprzedaży, z tym, że zapłata ceny nabycia gotówką może nastąpić przed podpisaniem aktu notarialnego w kasie nadleśnictwa.

 

VIII.Informacja o skutkach nie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości bez usprawiedliwionej przyczyny.

 

Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, Sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.

 

IX.Sprzedającemu przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

 

Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo odwołania ogłoszonego przetargu jedynie z uzasadnionych przyczyn, informując o tym niezwłocznie w formach właściwych dla ogłoszenia przetargu.

 

  1. Inne zastrzeżenia.
  1.  Kupujący ponosi wszelkie koszty opłat związanych z zawarciem aktu notarialnego kupna- sprzedaży nieruchomości, opłat sądowych, skarbowych oraz podatków.

 Nieruchomość nie może zostać sprzedana w pierwszym przetargu nieograniczonym, jeżeli żaden
z uczestników przetargu nie zaoferuje postąpienia ponad cenę wywoławczą nieruchomości.