Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Sankcje i kary

Art. 29 i 30 "Ustawy o lasach" nakłada na Straż Leśną obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem.

Przestępstwami i wykroczeniami szczególnie zwalczanymi w lasach są między innymi:

  1. Kradzież drewna z lasu (art. 290 Kodeksu karnego) – podlega odpowiedzialności jak za kradzież (art. 278 Kodeksu karnego);

  2. Wydobywanie piasku, żwiru, gliny lub torfu, niszczenie lub uszkadzanie urządzeń służących do utrzymania zwierząt lub ptaków, kopie dołów lub rowów na gruncie leśnym lub rolnym nienależącym do sprawcy - podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany (art. 154 Kodeksu wykroczeń).

  3. Wjazd pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem przez osoby nie będące do tego uprawnione albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawianie takich pojazdów w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym - podlega karze grzywny (do 500 zł) (art. 161 Kodeksu wykroczeń).

  4. Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 162 ust. 1 Kodeksu wykroczeń).

  5. Puszczanie w lesie psa luzem poza czynnościami związanymi z polowaniem - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 166 Kodeksu wykroczeń).

  6. Dokonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji - podlega karze aresztu, grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń).

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ostrzeżenie w związku z huraganem "KSAWERY"

Ostrzeżenie w związku z huraganem "KSAWERY"

W związku ze szkodami powstałymi na terenach leśnych w wyniku huraganowych wiatrów w dniach 5-6 października 2017r. w lasach Nadleśnictwa Wymiarki powstało wiele szkód w postaci powalonych i połamanych drzew.

Na terenie województwa lubuskiego wiatr uszkadził wiele budynków, zerwał linie energetyczne, przewracał i łamał drzewa. Wiatr osiągał w porywach prędkość dochodzącą do 100 km/h.

Ze wstępnych szacunków łącznie na terenie Nadleśnictwa Wymiarki wichura powaliła 3400 m3. Szkody te nie są zaliczane do tzw. szkód istotnych gospodarczo. Za takie uważane są szkody powyżej pięciu tys. m³ drewna.

Nadleśnictwo nie wprowadziło zakazu wstępu do lasu, ale w związku z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi ze strony wiatrołomów oraz zawieszonych w koronach drzew konarów i gałęzi, stanowczo odradzamy poruszania się po ścieżkach, szlakach i drogach leśnych.

Szkody rozproszone są na rozległych powierzchniach leśnych. Wiele drzew jest "naderwanych" a ulewne deszcze z ostatnich dni sprzyjają ich dalszemu powalaniu.

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki, wraz z Zakładami Usług Leśnych cały czas pracują, aby jak najszybciej usunąć zagrożenie.