Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ostrzeżenie w związku z huraganem "KSAWERY"

Ostrzeżenie w związku z huraganem "KSAWERY"

W związku ze szkodami powstałymi na terenach leśnych w wyniku huraganowych wiatrów w dniach 5-6 października 2017r. w lasach Nadleśnictwa Wymiarki powstało wiele szkód w postaci powalonych i połamanych drzew.

Na terenie województwa lubuskiego wiatr uszkadził wiele budynków, zerwał linie energetyczne, przewracał i łamał drzewa. Wiatr osiągał w porywach prędkość dochodzącą do 100 km/h.

Ze wstępnych szacunków łącznie na terenie Nadleśnictwa Wymiarki wichura powaliła 3400 m3. Szkody te nie są zaliczane do tzw. szkód istotnych gospodarczo. Za takie uważane są szkody powyżej pięciu tys. m³ drewna.

Nadleśnictwo nie wprowadziło zakazu wstępu do lasu, ale w związku z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi ze strony wiatrołomów oraz zawieszonych w koronach drzew konarów i gałęzi, stanowczo odradzamy poruszania się po ścieżkach, szlakach i drogach leśnych.

Szkody rozproszone są na rozległych powierzchniach leśnych. Wiele drzew jest "naderwanych" a ulewne deszcze z ostatnich dni sprzyjają ich dalszemu powalaniu.

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki, wraz z Zakładami Usług Leśnych cały czas pracują, aby jak najszybciej usunąć zagrożenie.