Wydawca treści Wydawca treści

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Geocaching powstał dokładnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.

Wszystko to było możliwe dzięki odkodowaniu, wcześniej zakłócanego przez wojskowych, sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. System nawigacji satelitarnej GPS został bowiem stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, że początkowo miał służyć wyłącznie celom militarnym. Jednak po pomyłkowym zestrzeleniu w 1983 r. nad terytorium b. ZSRR koreańskiego samolotu pasażerskiego uznano, że GPS powinien zostać udostępniony także cywilom. Aż do 2000 r. dla zwykłych użytkowników pozostawał jednak właściwie bezużyteczny, bowiem tzw. degradacja sygnału, zapobiegliwie wprowadzona przez wojsko, ograniczała dokładność określania pozycji do 100 metrów. Po decyzji Billa Clintona o wyłączeniu zakłócania, dokładność systemu wzrosła do 4-12 metrów. Rozpoczęła się nowa era nie tylko dla turystów i podróżników, ale też w wielu innych dziedzinach życia. Szacuje się, że dziś już 6-7 proc. europejskiego PKB (produktu krajowego brutto) zależy od zastosowań nawigacji satelitarnej.

Na tropie przygody

Na czym dziś polega geocaching? Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

Jak zacząć zabawę w geocaching? Na początek musimy wybrać skrzynkę, której będziemy poszukiwać. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl. Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące. 

Przed wyruszeniem na wyprawę, poza zanotowaniem wszystkich szczegółów dotyczących skrzynki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z terenem. Na wyprawę warto wziąć łopatkę i rękawice, przydać może się też zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka była uszkodzona (torebki foliowe, ołówek, nowy dziennik), a także jakiś przedmiot na wymianę. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub - wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie - zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrzynek. W wyborze odpowiedniej opcji pomogą nam forumowicze w jednym z poświęconych geocachingowi serwisów internetowych.

Las pełen niespodzianek

W internetowych bazach można znaleźć coraz więcej skrzynek ukrywanych w lasach, również przez samych leśników. Jest to bowiem jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie turystów do lasów i pokazanie ich piękna. Chcąc znaleźć w bazie takie skrzynki, najlepiej w wyszukiwarce jako ich właściciela, podać "nadleśnictwo". Można też o nie zapytać w siedzibie nadleśnictwa. Każde takie pytanie będzie zachętą dla leśników, by przygotować na swoim terenie tego typu atrakcje dla turystów.
Kilkanaście skrzynek w najciekawszych miejscach swoich lasów ukryli np. leśnicy z Nadleśnictwa Katowice (RDLP Katowice). Opis każdej z nich przybliża przy okazji historię miejsca. Reakcje internautów są entuzjastyczne. Wysoko poprzeczkę zawiesili pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark (RDLP Olsztyn). Ich skrytki w formie wyrzeźbionego ptaka zostały umieszczone w koronach drzew, 12-20 metrów nad ziemią. Zdobycie wszystkich, czyli przejście trasy "Tylko dla orłów", to nie lada wyzwanie.

Skrzynka z zagadką

Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną. Właśnie ze względu na ochronę lasów, niektóre serwisy internetowe nie pozwalają w swoich bazach na rejestrację skrzynek zakopanych w lesie.

Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisać się w dzienniku, który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrzynce przedmiot lub dołożyć własny (zazwyczaj są to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niektórych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiotów z jednej lokalizacji do innej i śledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania z serwisie, w którym skrzynka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć.

Zabawę w poszukiwanie skrzynek można urozmaicać na różne sposoby. Żeby znaleźć skrzynkę multicache, trzeba pokonać etapy, a na każdym z nich otrzymuje się tylko część potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: może to być  łamigłówka, puzzle do ułożenia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane są także dodatkowymi parametrami, które określają czego możemy spodziewać się na miejscu. Z pewnością na brak wrażeń nie będziemy narzekać.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przetarg na sprzedaż Landrover-a

Przetarg na sprzedaż Landrover-a

Nadleśnictwo Wymiarki ogłasza przetarg nieograniczony (ofertowy) na sprzedaż środka trwałego Samochód osobowy Land Rover Defender 110 SW

Nadleśnictwo Wymiarki

ogłasza przetarg nieograniczony (ofertowy)

na sprzedaż  środka trwałego

Samochód
osobowy
Land Rover
Defender
110 SW
Numer inw.
743/558

 

Opis techniczny pojazdu:

Rok produkcji: 1999;

Nr rejestracyjny: FZG 92CW;

Nr identyfikacyjny (VIN): SALLDHA88YA182331;

Stan licznika:  km; 211336

Kolor: czerwony;

Masa całkowita: 3500 kg;

Rodzaj nadwozia: skrzyniowe, 2 drzwiowe

Rodzaj silnika: z zapłonem samoczynnym;

Pojemność / Moc silnika:2495 ccm / 90kW (122KM);

Rodzaj skrzyni biegów: manualna;

Rodzaj napędu: AWD (4x4);

Wyposażenie standardowe:

Autoalarm, immobilizer, wspomaganie układu kierowniczego;

Wyposażenie dodatkowe:

Moduł gaśniczy, wózek transport., pilarka,

reflektor halogenowy, belka sygnałowa, radioodbiornik, osłona przeciwuderzeniowa przednia, osłona lamp tylnich, hak holowniczy, plandeka wraz ze stelażem.

Stan techniczny: samochód wyeksploatowany, obecne wgniecenia i rysy na karoserii, pojazd kwalifikuje się do eksploatacji po wykonaniu naprawy w warunkach warsztatowych

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  1. Przetarg odbędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki (pokój nr 17) w dniu 6.11.2018 r. o godzinie 10.00.
  2. Oferowany środek trwały można oglądać w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00 od dnia ukazania się ogłoszenia do dnia 6.11.2018 r., w siedzibie sprzedającego.
  3. Pisemne oferty należy składać w zamkniętych kopertach z dopiskiem

„Oferta na przetarg nieograniczony(ofertowy) na sprzedaż samochodu Land Rower” w sekretariacie Nadleśnictwa Wymiarki pokój nr 21 lub wysłać na adres:

Nadleśnictwo Wymiarki ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki, w terminie do dnia 6.11.2018 do godz. 9.30. Na kopercie należy umieścić dane adresowe oferenta.

  1. Pisemna oferta powinna zawierać;
  1. Imię nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres oferenta, telefon kontaktowy oraz e-mail lub nr fax;
  2. Numer PESEL, NIP, REGON oferenta, o ile spoczywa na nim obowiązek ich uzyskania;
  3. Numer rachunku bankowego oferenta;
  4. Datę sporządzenia oferty;
  5. Oferowaną cenę nabycia;
  6. Oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń;
  7. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia przetargu.
  1. Do pisemnej  oferty należy dołączyć dowód wniesienia wadium.
  2. Po wyborze najkorzystniejszej oferty sprzedający będzie się kierował następującymi kryteriami: cena
  3. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej tj. 2430,00 do dnia 6.11.2018 r. do godziny 9.30.
  4. W razie ustalenia, że kilku oferentów zaoferowało te sama cenę, prowadzący przetarg wybiera nabywcę lub postanawia o kontynuowaniu przetargu w formie licytacji.
  5. Wadium może być wnoszone w jednej lub  kilku następujących formach:
  1. pieniądzu;
  2. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
  3. gwarancjach bankowych
  4. gwarancjach ubezpieczeniowych;
  5. poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275).
  1. Wadium wnoszone w pieniądzu należy wpłacić  w kasie Nadleśnictwa Wymiarki najpóźniej w dniu przetargu do godziny 9.30 lub przelewem na rachunek bankowy sprzedającego: PKO BP S.A. 54 1020 5460 0000 5402 0042 1974 z dopiskiem: „Przetarg nieograniczony (ofertowy) na sprzedaż samochodu Land Rover”.

Wadium wniesione przelewem będzie skuteczne, jeżeli zostanie zaliczone na rachunku bankowym sprzedającego do dnia przetargu do godziny 9.30.

  1. Wadium złożone w pieniądzu przez nabywcę zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia, natomiast wadium złożone w innej formie zostanie zwrócone nabywcy po zapłaceniu ceny nabycia. Wadium złożone przez innych uczestników przetargu zostanie zwrócone po rozstrzygnięciu postępowania.
  2. Nabywca, który w terminie określonym w pkt. 13 nie uiści ceny nabycia, traci złożone wadium.
  3. Wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy nastąpi niezwłocznie po zapłaceniu ceny nabycia w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych po rozstrzygnięciu przetargu. Ostatecznym terminem zapłaty ceny nabycia samochodu jest dzień poprzedzający ustalony termin zawarcia umowy kupna – sprzedaży.
  4. Jeżeli uczestnik przetargu, pomimo wyboru jego oferty nie ureguluje ceny nabycia w terminie wskazanym w ogłoszeniu, sprzedającemu przysługuje prawo wyboru kolejnej oferty złożonej oferty złożonej na dany środek
  5. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady sprzedawanych rzeczy.
  6. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do odwołania przetargu oraz zmiany ogłoszenia lub warunków przetargu.
  7. Oferentom nie przysługuje prawo domagania się zwrotu kosztów udziału w postepowania.

 

Wszystkie szczegóły również na stronie BIP Nadleśnictwa Wymiarki

https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_wymiarki/komunikaty_i_ogloszenia