Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to obręb Iłowa Żagańska na mocy Zarządzenia MOŚZNiL został przyłączony do nowo utworzonego Nadleśnictwa Żagań, i składa się z trzech obrębów: Gozdnica, Przewóz, Wymiarki. Powierzchnia ogółem nadleśnictwa wynosi 23 946 ha, w tym leśna 22 985 ha. Po wojnie na obszarze obecnego nadleśnictwa Wymiarki utworzono: nadleśnictwa Wymiarki i Iłowa Żagańska. W 1948 roku powstało nadleśnictwo Przewóz, a Gozdnicę jako samodzielne nadleśnictwo utworzono 1954 roku. 1 stycznia 1971 roku z nadleśnictw: Gozdnica, Iłowa Żagańska i Wymiarki powstało nadleśnictwo Wymiarki, do którego w 1972 roku przyłączono również Przewóz.


Definitywne urządzanie lasu wykonano wg stanu na 1 października 1965 roku dla nadleśnictw Wymiarki, Iłowa Żagańska i Przewóz, a dla nadleśnictwa Gozdnica wg stanu na 1 października 1964 roku. Wcześniej gospodarka leśna była prowadzona na podstawie tzw. prowizorycznych tabel klas wieku, a w latach pięćdziesiątych XX wieku przy pomocy prowizorycznych planów urządzania lasu. Obecnie nadleśnictwo Wymiarki jest na etapie przeprowadzania IV rewizji planów urządzania lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych

Jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych

Tradycja i nowoczesność – hasło, które w przysłowiowej „pigułce” podsumowuje wieloletnią działalność polskich leśników.

W bieżącym roku Lasy Państwowe obchodzą jubileusz 95 – lecia istnienia. Początki sięgają roku 1924, kiedy to 28 czerwca prezydent Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie o statucie „Polskich Lasów Państwowych”.

Z okazji tak zacnego jubileuszu Nadleśnictwo Wymiarki w dniu 27 września 2019 r. zorganizowało uroczystości rocznicowe. Do udziału w obchodach zaproszono przedstawicieli okolicznych samorządów terytorialnych, palcówek oświatowych, służb mundurowych, przemysłu drzewnego, przedsiębiorców leśnych, stowarzyszeń, zakładów przemysłowych, kół łowieckich oraz okolicznych mediów.

fot. J.Szczygieł

fot. J.Szczygieł

Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu wieloletniej działalności leśników oraz podkreśleniu racjonalnej, wielofunkcyjnej i prospołecznej roli lasów wszyscy zgromadzeni udali się na objazd terenowy. Zaprezentowane zostały obiekty inżynierii leśnej (nowo wybudowane drogi oraz wielofunkcyjne zbiorniki przeciwpożarowe), obiekty turystyczne, powierzchnie gdzie zainicjowane zostały odnowienia naturalne sosny i dębu oraz drzewostany gdzie wystąpiły szkody wywołane działalnością kornika ostrozębnego (Ips acuminatus) i jemioły pospolitej (Viscum album).

fot. J.Szczygieł

Obiektem wieńczącym wyjazd była budząca od lat zaciekawienie i zachwyt „Sosna dwunożna” (pomnik przyrody) będąca niezwykłą ciekawostką dendrologiczną rosnącą w lasach nadleśnictwa. Uczestnicy zgodnie uznali, że stanowi ona swoisty symbol „dobrych fundamentów i stabilizacji” Lasów Państwowych.

fot. J.Szczygieł

O tym, że prelekcja terenowa była strzałem w dziesiątkę świadczyć mogą wrażenia niektórych gości, którzy stwierdzili, że dopiero wyjazd przybliżył im arkana „sztuki leśnej” oraz pokazał miejsca, których mimo bliskości zamieszkania nie mieli okazji wcześniej oglądać.

Przewodnik terenowy wykonany z okazji obchodów 95-lecia istnienia Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Wymiarki