Wydawca treści Wydawca treści

hodowla

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).

Celem, o którym jest mowa w powyższym cytacie jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, a drogą prowadzącą do tego celu są zabiegi hodowlane wykonywane przez leśników w poszczególnych stadiach rozwojowych lasu.


Podstawą do planowania czynności hodowlanych jest typ siedliskowy lasu i gospodarczy typ drzewostanu. Rozpoznanie glebowo-siedliskowe oraz skartowanie siedlisk leśnych zostało przeprowadzone w Nadleśnictwie Wymiarki w 1999 roku i zawarte jest w Operacie Siedliskowym wg stanu na dzień 1 stycznia 2000 roku.


Przed wprowadzeniem nowego pokolenia na powierzchniach zrębowych powierzchnie przeznaczone do odnowień muszą być oczyszczone. W tym celu rozdrabnia się pozostałości pozrębowe przy pomocy rozdrabniaczy, lub wyrabia się gałęzie na cele opałowe.


Do odnowienia lasu wykorzystuje się jedno- lub dwuletni materiał sadzeniowy z odkrytym lub zakrytym systemem korzeniowym. Najczęściej stosowaną metodą sadzenia jest sadzenie ręczne pod kostur. Dotyczy ono przede wszystkim gatunków iglastych. Gatunki liściaste sadzi się ręcznie w tzw. jamkę.
Pielęgnowanie gleby w uprawach polega na odchwaszczaniu i uwalnianiu sadzonek z niepożądanych domieszek i rozluźnieniu zwarcia.

W młodnikach wykonuje się przerzedzenia drzewek, usuwa wadliwe i rozpieracze. Zabiegi te noszą nazwę czyszczeń wczesnych lub czyszczeń późnych.


W drągowinach dalej prowadzi się przerzedzanie drzew, wyprzedzając w ten sposób proces naturalnego wydzielania i jednocześnie poprawia warunki wzrostu pozostawionym drzewom. Te zabiegi nazywamy trzebieżami wczesnymi.


Trzebieże późne wykonujemy w starszych drzewostanach. Ich zadaniem jest dalsze rozluźnianie zwarcia, popieranie dobrych jakościowo drzew jak również inicjowanie powstawania odnowienia naturalnego.

Średnie, roczne rozmiary poszczególnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Wymiarki wg PUL na lata 2020-2029 wynoszą:

  • odnowienia i zalesienia na powierzchni otwartej - 189 ha,
  • odnowienia i zalesienia pod osłoną - 57 ha,
  • podsadzenia produkcyjne - 9,4 ha,
  • dolesianie luk - 0,78 ha,
  • poprawki i uzupełnienia - 0,34 ha.
  • wprowadzanie podszytów (łącznie w 10cio-leciu) - 4,60 ha
  • pielęgnowanie gleby - 42 ha,
  • czyszczenia wczesne - 96 ha,
  • czyszczenia późne - 190 ha.

Pobierz Zasady Hodowli Lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

W dniu 20 czerwca 2022r. Nadleśnictwo Wymiarki zorganizowało akcję pod hasłem #sprzątaMY, której wspólnie z PGL Lasy Państwowe patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Sprzątanie lasów odbyło sie na terenie leśnictwa Wymiarki.

W akcji w Wymiarkach wzięły udział dzieci z klasy 7 Szkoły Podstawowej w Witoszynie w obecności pracowników nadleśnictwa.

Podczas kilkugodzinnego godzinnego spotkania przeprowadzono rozmowę połączoną ze wspólną dyskusją nad zjawiskiem zaśmiecania lasów przez ludzi, o konsekwencji tych działań oraz o możliwości przeciwdziałania tak bezmyślnemu postępowaniu. Wskazano na problem zbyt słabej edukacji dzieci i młodzieży zarówno w domach jak i w szkołach. Omówiono również podstawowe zasady recyklingu śmieci oraz wskazano praktyczne metody pomocy w walce ze zjawiskiem wyrzucania śmieci do lasu. Następnie wszyscy wspólnie wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli w teren, aby pozbierać pozostawione w lesie odpady. W sumie udało się zebrać prawie tonę śmieci.

Na zakończenie tego pracowitego dnia uczniowie mieli możliwość zrelaksowania się podczas rozmaitych gier leśnych, które przygotował edukator nadleśnictwa Pan Jerzy Szczygieł oraz upiec kiełbaskę na ognisku.

 

Wszystkim uczestnikom akcji #sprzątaMY gratulujemy i dziękujemy w imieniu PGL LP oraz wszystkich mieszkańców lasów.

Wszystkich zapraszamy do całorocznego sprzątania naszych wspólnych lasów.