Wydawca treści Wydawca treści

hodowla

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).

Celem, o którym jest mowa w powyższym cytacie jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, a drogą prowadzącą do tego celu są zabiegi hodowlane wykonywane przez leśników w poszczególnych stadiach rozwojowych lasu.


Podstawą do planowania czynności hodowlanych jest typ siedliskowy lasu i gospodarczy typ drzewostanu. Rozpoznanie glebowo-siedliskowe oraz skartowanie siedlisk leśnych zostało przeprowadzone w Nadleśnictwie Wymiarki w 1999 roku i zawarte jest w Operacie Siedliskowym wg stanu na dzień 1 stycznia 2000 roku.


Przed wprowadzeniem nowego pokolenia na powierzchniach zrębowych powierzchnie przeznaczone do odnowień muszą być oczyszczone. W tym celu rozdrabnia się pozostałości pozrębowe przy pomocy rozdrabniaczy, lub wyrabia się gałęzie na cele opałowe.


Do odnowienia lasu wykorzystuje się jedno- lub dwuletni materiał sadzeniowy z odkrytym lub zakrytym systemem korzeniowym. Najczęściej stosowaną metodą sadzenia jest sadzenie ręczne pod kostur. Dotyczy ono przede wszystkim gatunków iglastych. Gatunki liściaste sadzi się ręcznie w tzw. jamkę.
Pielęgnowanie gleby w uprawach polega na odchwaszczaniu i uwalnianiu sadzonek z niepożądanych domieszek i rozluźnieniu zwarcia.

W młodnikach wykonuje się przerzedzenia drzewek, usuwa wadliwe i rozpieracze. Zabiegi te noszą nazwę czyszczeń wczesnych lub czyszczeń późnych.


W drągowinach dalej prowadzi się przerzedzanie drzew, wyprzedzając w ten sposób proces naturalnego wydzielania i jednocześnie poprawia warunki wzrostu pozostawionym drzewom. Te zabiegi nazywamy trzebieżami wczesnymi.


Trzebieże późne wykonujemy w starszych drzewostanach. Ich zadaniem jest dalsze rozluźnianie zwarcia, popieranie dobrych jakościowo drzew jak również inicjowanie powstawania odnowienia naturalnego.

Średnie, roczne rozmiary poszczególnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Wymiarki wg PUL na lata 2020-2029 wynoszą:

  • odnowienia i zalesienia na powierzchni otwartej - 189 ha,
  • odnowienia i zalesienia pod osłoną - 57 ha,
  • podsadzenia produkcyjne - 9,4 ha,
  • dolesianie luk - 0,78 ha,
  • poprawki i uzupełnienia - 0,34 ha.
  • wprowadzanie podszytów (łącznie w 10cio-leciu) - 4,60 ha
  • pielęgnowanie gleby - 42 ha,
  • czyszczenia wczesne - 96 ha,
  • czyszczenia późne - 190 ha.

Pobierz Zasady Hodowli Lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska „EKO-LAS” -Zapraszamy

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska „EKO-LAS” -Zapraszamy

 

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska

„EKO-LAS”

Mostki k. Świebodzina

7-9 września 2018 r.

 

Tegoroczne targi EKO-LAS, obejmujące trzydniowe spotkanie na terenie Nadleśnictwa Świebodzin są wydarzeniem doskonale znanym w środowisku branży leśnej w Polsce jak i w  Europie. Tematyka przedsięwzięcia spotkania, gromadzącego ok. 150 wystawców, będzie obejmowała zagadnienia m. in. związane z gospodarką leśną i łowiecką, a w tym:

  1. Nowoczesne technologie wykorzystywane przy pozyskaniu drewna (ścinka, zrywka).
  2. Pokazy prac maszyn leśnych (forworder i harwester).
  3. Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle drzewnym.
  4. Systemy informatyczne i instrumenty pomiarowe wykorzystywanych w leśnictwie.
  5. Źródła energii w kontekście wykorzystywania zasobów naturalnych.
  6. Leśną edukację obejmującą wystawy tematyczne, związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski.
  7. Atrakcje sportowe, m. in. zawody drwali.
     

Lasy Państwowe na Targach EKO-LAS

Goście wydarzenia, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, odwiedzając stoiska przygotowane przez Lasy Państwow, będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach naukowych, zapoznać się z charakterystyką działalności leśnej, zaznajomić z aspektami ochrony przyrody i bioróżnorodności środowiska lokalnego. Ponadto leśnicy zapoznają uczestników wydarzenia z atrakcjami turystycznymi regionu, a także zaproszą do indywidualnych i rodzinnych warsztatów, pokazów tematycznych oraz gier i zabaw o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Oferta przygotowana przez leśników będzie bardzo atrakcyjna, a w programie:

7 września 2018 r. (1200-1430)

Konferencja naukowa pt. „Drogi leśne - potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”.
Spotkanie odbędzie się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Szczegóły na temat spotkania i program konferencji znajduje się w materiałach do pobrania (link).

7-9 września 2018 r. (godz. 1000-1600)

Chcąc uczcić obchody 100-lecia niepodległości Polski, zielonogórscy leśnicy zaprezentują dwie wystawy:

- „100 lat munduru polskiego leśnika” - odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią leśnictwa, losami leśników polskich na tle tematyki związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz aktywnie uczestniczyć w warsztatach i konkursach związanych z dawną pracą leśnika,  
- „100 lat w życiu drzewa”- eksperci edukacji leśnej, zachęcając do rozwijania wiedzy na temat procesów zachodzących w środowisku leśnym, zaproszą osoby odwiedzające wystawę do wysłuchania prelekcji tematycznych, uczestnictwa w pokazach związanych z życiem drzewa oraz do gier i warsztatów edukacyjnych, jak również do udziału w konkursach o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Wystawy, mające na celu m. in. ukazanie działalności Lasów Państwowych na przestrzeni 100 lat jak również propagowanie wiedzy o trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej, skierowane są do osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą, rodzin oraz placówek edukacyjnych.
Organizatorzy: RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Świebodzin, Nadleśnictwo Lubsko, Nadleśnictwo Torzym, Nadleśnictwo Krzystkowice, Nadleśnictwo Wolsztyn.
Miejsce: hala namiotowa wystawców targów

W „Leśnej Osadzie” Nadleśnictwa Świebodzin leśnicy zaznajomią gości wydarzenia z  formami ochrony przyrody występującymi w lasach świebodzińskich, podkreślając lokalne walory turystyczne i zachęcając do rekreacji i wypoczynku na terenach leśnych. Rozmowy dotyczące gospodarki leśnej, bioróżnorodności naszego środowiska jak również celowości podejmowanych działań przez Lasy Państwowe będą częścią zabaw i konkursów „Leśnej Osady”.
Organizatorzy: Nadleśnictwo Świebodzin
Miejsce: przestrzeń leśna- teren targów 


(fot. archiwum Nadleśnictwa Świebodzin)

Targi EKO-LAS to miejsce wielu atrakcji przygotowanych przez wystawców…

8 września 2018 r. (godz. 1000-1700)

III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów

 - wzorem lat ubiegłych, podczas tegorocznej edycji Targów EKO-LAS, odbędzie się jedno z atrakcyjniejszych widowisk prezentujące prace maszyn stosowanych w leśnictwie.

9 września 2018 r. (godz. 1200-1400)

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI DRWALI SZKÓŁ LEŚNYCH EKO-LAS 2018

- podczas rywalizacji, której organizatorem jest Zakład Usług  Leśnych ZULAS w Niedźwiedziu w partnerstwie z Nadleśnictwem Świebodzin, uczniowie zaprezentują swoje umiejętności w sztuce rzeźbienia w drewnie z wykorzystaniem pilarek.

 

* Program Targów EKO-LAS i lista wystawców znajduje się na stronie Organizatora wydarzenia- (link).
Dla grup zorganizowanych przewidziano bezpłatny wstęp na teren targów (szczegóły - link).

 

Zachęcamy do udziału!

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska

„EKO-LAS”

Mostki k. Świebodzina

7-9 września 2018 r.