Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza gruntami leśnymi na terenie obejmującym cały obszar Polski.

W celu usprawnienia systemu zarządzania obszar ten zostały podzielony na siedemnaście regionów do administrowania którymi, powołano regionalne dyrekcje.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swym zasięgiem lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5%) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91%)  i dolnośląskiego (0,20%). Powierzchnia RDLP w Zielonej Górze, wynosi 453 462 ha (stan na koniec 2014r.), z tego 438 246 ha to powierzchnia leśna. Tylko  15 tys. ha stanowi powierzchnię nieleśną, tj. grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe i komunikacyjne.


Według danych na rok 2014 r. przeciętny zapas drewna na 1 ha wynosi 234 m3,  a przeciętny wiek lasów w RDLP w Zielonej Górze sięga 56 lat.

Zasięg terytorialny wynoszący 8,8 tys. km² powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze kompleksów leśnych. Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Lesistość w regionie waha się od 28% w Nadleśnictwie Szprotawa, aż do 76% w Nadleśnictwie Żagań i 74% w Nadleśnictwie Bytnica. Największe zwarte obszary leśne występują w południowo-zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie oraz w północno-zachodniej części – Puszcza Rzepińska.

Wg. regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP w Zielonej Górze swoim zasięgiem obejmują obszar dwóch krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III) i Śląskiej (V) . Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP w Zielonej Górze występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych.

Ryc. Zasięgi nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze na tle numerycznego modelu pokrycia terenu.

Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Jest to region o najwyższej lesistości w Polsce.

W strukturze lasów RDLP dominują gatunki iglaste, które stanowią 88,2% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 11,8% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna – 87,5%, świerk – 0,6%, dąb, jesion, klon - razem 5,1%, brzoza i grab – 3,5%, olsza – 2,4%, buk – 0,7%, osika, topola, lipa i wierzba – razem 0,2%. W lasach sporadycznie spotkać można także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.

 

Na terenie RDLP w Zielonej Górze 32% powierzchni lasów zostało zaliczonych do przynajmniej jednej z kategorii lasów ochronnych.

Teren działania RDLP w Zielonej Górze należy do obszarów kraju o nieznacznym stopniu uprzemysłowienia. Znajduje się tu niewiele zakładów przemysłowych, których oddziaływanie na środowisko mogłoby prowadzić do osłabienia kondycji drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONFERENCJA NAUKOWA

KONFERENCJA NAUKOWA

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji pt. "DROGI LEŚNE - POTENCJAŁ ROZWOJU SPOŁECZNYCH FUNKCJI LASU".

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Zarząd Oddziału SITLiD w Zielonej Górze oraz Zarząd Oddziału PTL w Zielonej Górze zapraszają na konferencję naukową pt. „Drogi leśne – potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”, która odbędzie się 7 września 2018 r. w Mostkach k. Świebodzina.


(fot. Anna Niemiec)

Spotkanie będzie towarzyszyć Targom Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS, którego partnerem strategicznym jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Targi EKO-LAS to największe w Europie środkowo-wschodniej wydarzenie sektora usług leśnych. Uczestnictwo w  targach stanowi okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i trendami w szeroko pojętej branży leśno-drzewnej. Więcej szczegółów znajduje się na stronie Organizatora (link). Dla grup zorganizowanych (min. 15 os.), organizatorzy zapewniają bezpłatny wstęp oraz miejsce parkingowe dla autokarów. Zgłoszenia należy przesłać do 31 sierpnia br. (link - regulamin oraz formularz zgłoszeniowy).

 

PROGRAM KONFERENCJI

Moski k. Świebodzina, 7 września 2018 r.

godz. 1200- 1430

Wprowadzenie

Wojciech Grochala, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Tematy badawcze w zakresie drogownictwa leśnego – najnowsze technologie

Andrzej Czerniak, Katedra Inżynierii Leśnej, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Udostępnianie dróg leśnych

Grzegorz Trzciński, Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Udostępnianie lasu – ścieżki, drogi rowerowe operaty drogowe i turystyczne

Radosław Sroga, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu

Dyskusja i podsumowanie konferencji

 

*udział w konferencji jest bezpłatny

(Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszanie chęci uczestnictwa na adres e-mail eugeniusz.kielczawa@zielonagora.lasy.gov.pl)