O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Wymiarki jest najbardziej wysuniętą na południe jednostką spośród 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Zasoby leśne

Głównym gatunkiem lasotwórczym w Nadleśnictwie Wymiarki jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). Pozostałe gatunki występują na niewielkich powierzchniach.

Hodowla lasu

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Użytkowanie lasu

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONFERENCJA NAUKOWA

KONFERENCJA NAUKOWA

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji pt. "DROGI LEŚNE - POTENCJAŁ ROZWOJU SPOŁECZNYCH FUNKCJI LASU".

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Zarząd Oddziału SITLiD w Zielonej Górze oraz Zarząd Oddziału PTL w Zielonej Górze zapraszają na konferencję naukową pt. „Drogi leśne – potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”, która odbędzie się 7 września 2018 r. w Mostkach k. Świebodzina.


(fot. Anna Niemiec)

Spotkanie będzie towarzyszyć Targom Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS, którego partnerem strategicznym jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Targi EKO-LAS to największe w Europie środkowo-wschodniej wydarzenie sektora usług leśnych. Uczestnictwo w  targach stanowi okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i trendami w szeroko pojętej branży leśno-drzewnej. Więcej szczegółów znajduje się na stronie Organizatora (link). Dla grup zorganizowanych (min. 15 os.), organizatorzy zapewniają bezpłatny wstęp oraz miejsce parkingowe dla autokarów. Zgłoszenia należy przesłać do 31 sierpnia br. (link - regulamin oraz formularz zgłoszeniowy).

 

PROGRAM KONFERENCJI

Moski k. Świebodzina, 7 września 2018 r.

godz. 1200- 1430

Wprowadzenie

Wojciech Grochala, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Tematy badawcze w zakresie drogownictwa leśnego – najnowsze technologie

Andrzej Czerniak, Katedra Inżynierii Leśnej, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Udostępnianie dróg leśnych

Grzegorz Trzciński, Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Udostępnianie lasu – ścieżki, drogi rowerowe operaty drogowe i turystyczne

Radosław Sroga, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu

Dyskusja i podsumowanie konferencji

 

*udział w konferencji jest bezpłatny

(Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszanie chęci uczestnictwa na adres e-mail eugeniusz.kielczawa@zielonagora.lasy.gov.pl)