O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Wymiarki jest najbardziej wysuniętą na południe jednostką spośród 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Zasoby leśne

Głównym gatunkiem lasotwórczym w Nadleśnictwie Wymiarki jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). Pozostałe gatunki występują na niewielkich powierzchniach.

Hodowla lasu

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Użytkowanie lasu

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

500 strażaków i blisko 90 pojazdów w akcji: "Wielkie ćwiczenia Park Mużakowski 2019"

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki (gmina Przewóz) odbyły się duże manewry straży pożarnej. Ćwiczenia miały na celu przeprowadzenie akcji gaśniczej oraz koordynację działania służb w przypadku wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

 

Scenariusz ćwiczeń zakładał walkę z pożarem, który powstał w nocy z 4 na 5 października na skutek celowego podpalenia. Zadysponowano do akcji lokalne siły i środki z jednostek PSP, jak i OSP oraz pracowników Lasów Państwowych. Pomimo podjętych działań, bardzo duży pożar dynamicznie rozprzestrzeniał się w kierunku Parku Mużakowskiego oraz stwarzał realne zagrożenie dla miasta Łęknica i Bad Muskau.

 

foto: Jakub Kazimir

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim na miejscu zdarzenia powołany został sztab wspomagający Kierującego Działaniem Ratowniczym. Jednocześnie do akcji wysłana została część Wojewódzkiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego składająca się z kilku kompanii gaśniczych z powiatu zielonogórskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego oraz kompania pojazdów gaśniczych ZOSP RP. Dodatkowo do działań zaangażowani zostali strażacy z Niemiec.

foto: Jakub Kazimir

Po przegrupowaniu sił i środków i dojeździe wyznaczonych zastępów do punktu koncentracji sztab akcji wypracował koncepcję planowanych działań gaśniczych. Akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Przy jednym z akwenów wodnych stworzony został punkt czerpania wody. Strażacy przy wykorzystaniu agregatów pompowych wysokiej wydajności podawali środek gaśniczy do rozstawionych zbiorników, z których to woda była kolejno przetłaczania przez samochody gaśnicze rozstawione co około 60 metrów do stanowisk gaśniczych znajdujących się przy czole pożaru.

foto: Jakub Kazimir

Celem manewrów było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz współdziałania podczas rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo sprawdzano umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi a sztabem akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

foto: Jakub Kazimir