Wydawca treści Wydawca treści

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przetarg na sprzedaż Landrover-a

Przetarg na sprzedaż Landrover-a

Nadleśnictwo Wymiarki ogłasza przetarg nieograniczony (ofertowy) na sprzedaż środka trwałego Samochód osobowy Land Rover Defender 110 SW

Nadleśnictwo Wymiarki

ogłasza przetarg nieograniczony (ofertowy)

na sprzedaż  środka trwałego

Samochód
osobowy
Land Rover
Defender
110 SW
Numer inw.
743/558

 

Opis techniczny pojazdu:

Rok produkcji: 1999;

Nr rejestracyjny: FZG 92CW;

Nr identyfikacyjny (VIN): SALLDHA88YA182331;

Stan licznika:  km; 211336

Kolor: czerwony;

Masa całkowita: 3500 kg;

Rodzaj nadwozia: skrzyniowe, 2 drzwiowe

Rodzaj silnika: z zapłonem samoczynnym;

Pojemność / Moc silnika:2495 ccm / 90kW (122KM);

Rodzaj skrzyni biegów: manualna;

Rodzaj napędu: AWD (4x4);

Wyposażenie standardowe:

Autoalarm, immobilizer, wspomaganie układu kierowniczego;

Wyposażenie dodatkowe:

Moduł gaśniczy, wózek transport., pilarka,

reflektor halogenowy, belka sygnałowa, radioodbiornik, osłona przeciwuderzeniowa przednia, osłona lamp tylnich, hak holowniczy, plandeka wraz ze stelażem.

Stan techniczny: samochód wyeksploatowany, obecne wgniecenia i rysy na karoserii, pojazd kwalifikuje się do eksploatacji po wykonaniu naprawy w warunkach warsztatowych

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  1. Przetarg odbędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki (pokój nr 17) w dniu 6.11.2018 r. o godzinie 10.00.
  2. Oferowany środek trwały można oglądać w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00 od dnia ukazania się ogłoszenia do dnia 6.11.2018 r., w siedzibie sprzedającego.
  3. Pisemne oferty należy składać w zamkniętych kopertach z dopiskiem

„Oferta na przetarg nieograniczony(ofertowy) na sprzedaż samochodu Land Rower” w sekretariacie Nadleśnictwa Wymiarki pokój nr 21 lub wysłać na adres:

Nadleśnictwo Wymiarki ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki, w terminie do dnia 6.11.2018 do godz. 9.30. Na kopercie należy umieścić dane adresowe oferenta.

  1. Pisemna oferta powinna zawierać;
  1. Imię nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres oferenta, telefon kontaktowy oraz e-mail lub nr fax;
  2. Numer PESEL, NIP, REGON oferenta, o ile spoczywa na nim obowiązek ich uzyskania;
  3. Numer rachunku bankowego oferenta;
  4. Datę sporządzenia oferty;
  5. Oferowaną cenę nabycia;
  6. Oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń;
  7. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia przetargu.
  1. Do pisemnej  oferty należy dołączyć dowód wniesienia wadium.
  2. Po wyborze najkorzystniejszej oferty sprzedający będzie się kierował następującymi kryteriami: cena
  3. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej tj. 2430,00 do dnia 6.11.2018 r. do godziny 9.30.
  4. W razie ustalenia, że kilku oferentów zaoferowało te sama cenę, prowadzący przetarg wybiera nabywcę lub postanawia o kontynuowaniu przetargu w formie licytacji.
  5. Wadium może być wnoszone w jednej lub  kilku następujących formach:
  1. pieniądzu;
  2. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
  3. gwarancjach bankowych
  4. gwarancjach ubezpieczeniowych;
  5. poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275).
  1. Wadium wnoszone w pieniądzu należy wpłacić  w kasie Nadleśnictwa Wymiarki najpóźniej w dniu przetargu do godziny 9.30 lub przelewem na rachunek bankowy sprzedającego: PKO BP S.A. 54 1020 5460 0000 5402 0042 1974 z dopiskiem: „Przetarg nieograniczony (ofertowy) na sprzedaż samochodu Land Rover”.

Wadium wniesione przelewem będzie skuteczne, jeżeli zostanie zaliczone na rachunku bankowym sprzedającego do dnia przetargu do godziny 9.30.

  1. Wadium złożone w pieniądzu przez nabywcę zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia, natomiast wadium złożone w innej formie zostanie zwrócone nabywcy po zapłaceniu ceny nabycia. Wadium złożone przez innych uczestników przetargu zostanie zwrócone po rozstrzygnięciu postępowania.
  2. Nabywca, który w terminie określonym w pkt. 13 nie uiści ceny nabycia, traci złożone wadium.
  3. Wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy nastąpi niezwłocznie po zapłaceniu ceny nabycia w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych po rozstrzygnięciu przetargu. Ostatecznym terminem zapłaty ceny nabycia samochodu jest dzień poprzedzający ustalony termin zawarcia umowy kupna – sprzedaży.
  4. Jeżeli uczestnik przetargu, pomimo wyboru jego oferty nie ureguluje ceny nabycia w terminie wskazanym w ogłoszeniu, sprzedającemu przysługuje prawo wyboru kolejnej oferty złożonej oferty złożonej na dany środek
  5. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady sprzedawanych rzeczy.
  6. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do odwołania przetargu oraz zmiany ogłoszenia lub warunków przetargu.
  7. Oferentom nie przysługuje prawo domagania się zwrotu kosztów udziału w postepowania.

 

Wszystkie szczegóły również na stronie BIP Nadleśnictwa Wymiarki

https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_wymiarki/komunikaty_i_ogloszenia