Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekty edukacyjne

Leśnicy Nadleśnictwa Wymiarki wiedzą jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach odgrywa edukacja oraz kształtowanie świadomości społeczeństwa, szczególnie u najmłodszych.

Na te potrzeby stworzono ścieżkę edukacyjną, na której można łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli miło i zdrowo spędzać czas, a przy okazji poznawać tajniki lasu i pracy w lesie.

Ścieżka dydaktyczna „Przy Stawie" utworzona w 2007r. tuż przy siedzibie Nadleśnictwa. Na obiekt składają się liczne tablice informacyjno - dydaktyczne przedstawiające różnorodne zagadnienia z tematyki leśnej, oraz wspaniała wiata z miejscem na ognisko lub grilla i piękny ogród z licznymi gatunkami drzew i krzewów naszych lasów.  W pobliżu znajduje się staw, w którego szuwarach schronienie znajduje wiele gatunków ptaków, a które można obserwować z nowo wybudowanego pomostu. Na ścieżce można odnaleźć również miejsce, w którym rośnie "Dąb papieski", co potwierdza kamienna tablica. Tuż obok w piwnicy siedziby Nadleśnictwa Wymiarki mieści się wspaniała sala edukacyjno – konferencyjna, gdzie wystawiane są prezentacje oraz organizowane liczne pokazy i spotkania, zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, w tym np. z leśnikami z Niemiec.

Obiekt jest czynny przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 .Inne terminy po indywidualnym uzgodnieniu pod nr. tel. 068-360-40-06 .

Obecnie jesteśmy partnerem Fundacji "Bory Dolnośląskie" w utrzymywaniu szlaków konnych, które pełnią zarówno rolę rekreacyjną jak i edukacyjną, po przez stawianie tablic informacyjnych i bilbordów w ciekawych miejscach naszego Nadleśnictwa.

Corocznie bierzemy aktywny udział w poprawiani świadomości leśnej uczniów pobliskich szkół podstawowych, wykorzystując bezpośredni kontakt dzieci z pracownikami Nadleśnictwa, zapoznających ich z teoretyczną i praktyczną częścią naszej pracy.

  • Organizujemy  prezentacje multimedialne oraz projekcje filmów o tematyce leśnej.
  • Zapraszamy na pokazy sprzętu leśnego
  • Organizujemy różnego rodzaju zawody.                     

Wierzymy, że tylko dobra współpraca i właściwa postawa społeczeństwa z Lasami Państwowymi pomoże w pełnym stopniu zrealizować wszystkie cele jakie stawia się w dzisiejszych czasach polskim leśnikom.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Projekt P-POŻ

Projekt P-POŻ

"Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"

Działania w projekcie skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia.

Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"

Planowany okres realizacji: 2016-2019 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.

Cele uzupełniające:

rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,

szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,

dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,

skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na:

rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:

budowę i modernizację dostrzegalni przeciwpożarowych (70 szt.)

zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (114 szt.)

doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (16 szt.)

budowę stacji meteorologicznych (11 szt.)

wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:

zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)

Wartość projektu

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 43 096 737,50 zł

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 30 000 000,00 zł

Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 25 500 000,00 zł

Na terenie RDLP w Zielonej Górze udział w projekcie weźmie 18 nadleśnictw, które zaplanowały do realizacji zakup pojazdów patrolowo gaśniczych, modernizację jednej i budowę jednej dostrzegalni przeciwpożarowej.

Tło projektu.

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców. 

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

Tutaj można obejrzeć flipbooki o projekcie 

Na podstawie materiałów CKPŚ: Anna Niemiec