Wydawca treści Wydawca treści

park krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1781 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego http://bip.gorzow.rdos.gov.pl/rejestr-form-ochrony-przyrody


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

500 strażaków i blisko 90 pojazdów w akcji: "Wielkie ćwiczenia Park Mużakowski 2019"

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki (gmina Przewóz) odbyły się duże manewry straży pożarnej. Ćwiczenia miały na celu przeprowadzenie akcji gaśniczej oraz koordynację działania służb w przypadku wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

 

Scenariusz ćwiczeń zakładał walkę z pożarem, który powstał w nocy z 4 na 5 października na skutek celowego podpalenia. Zadysponowano do akcji lokalne siły i środki z jednostek PSP, jak i OSP oraz pracowników Lasów Państwowych. Pomimo podjętych działań, bardzo duży pożar dynamicznie rozprzestrzeniał się w kierunku Parku Mużakowskiego oraz stwarzał realne zagrożenie dla miasta Łęknica i Bad Muskau.

 

foto: Jakub Kazimir

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim na miejscu zdarzenia powołany został sztab wspomagający Kierującego Działaniem Ratowniczym. Jednocześnie do akcji wysłana została część Wojewódzkiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego składająca się z kilku kompanii gaśniczych z powiatu zielonogórskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego oraz kompania pojazdów gaśniczych ZOSP RP. Dodatkowo do działań zaangażowani zostali strażacy z Niemiec.

foto: Jakub Kazimir

Po przegrupowaniu sił i środków i dojeździe wyznaczonych zastępów do punktu koncentracji sztab akcji wypracował koncepcję planowanych działań gaśniczych. Akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Przy jednym z akwenów wodnych stworzony został punkt czerpania wody. Strażacy przy wykorzystaniu agregatów pompowych wysokiej wydajności podawali środek gaśniczy do rozstawionych zbiorników, z których to woda była kolejno przetłaczania przez samochody gaśnicze rozstawione co około 60 metrów do stanowisk gaśniczych znajdujących się przy czole pożaru.

foto: Jakub Kazimir

Celem manewrów było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz współdziałania podczas rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo sprawdzano umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi a sztabem akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

foto: Jakub Kazimir