Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkodniki owadzie znowu w natarciu.

Szkodniki owadzie znowu w natarciu.

W Nadleśnictwie Wymiarki w 2018 roku zagrożenie od szkodliwych owadów będzie obejmować obszar ok. 4 775 ha.

Regularnie pojawiające się problemy z gradacyjnym występowaniem niektórych gatunków owadów spowodowane są głównie tym, iż na przeważającym obszarze RDLP w Zielonej Górze występują ubogie w gatunki drzewostany sosnowe, rosnące na słabych glebach. Masowe występowanie szkodników pierwotnych tych drzewostanów notowano już przed II WŚ i niezmiennie trwa ono do dziś. W związku z tym, na szeroką skalę prowadzone są nie tylko prace diagnostyczno-prognostyczne ale także działania na rzecz poprawy odporności drzewostanów, m.in. poprzez retencjonowanie wody czy też wzbogacanie ich składów gatunkowych.

Rok 2018 w lasach Regionalnej Dyrekcji w Zielonej Górze będzie rokiem walki ze szkodliwymi owadami leśnymi - pierwotnymi szkodnikiami sosny, które atakują zdrowe drzewa (np. foliofagi, czyli owady liściożerne). Na ponad 438 tyś. ha powierzchni leśnej aż 66 975 ha jest zagrozonych od szkodników owadzich w stopniu od ostrzegawczego do silnego, co stanowi aż 15% wszystkich powierzchni leśnych RDLP.

Zagrożenie wystepuje przede wszystkim od:

           

            strzygoni choinówki - ponad 23 tyś. ha,                                           brudnicy mniszki -  blisko 23 tyś. ha.

          

            barczatki sosnówki - blisko 21 tyś. ha                                                        boreczników - ok. 300 ha.

 

W Nadleśnictwie Wymiarki na podstawie danych prognostycznych z 2017 i 2018 roku  zebranych z opasek lepowych, pułapek feromonowych, ścinek drzew kontrolnych na płachty oraz jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych szacuje się że zagrożenie od szkodliwych owadów będzie obejmowac obszar ok. 4 775 ha.

W celu określenia dokładnego zasięgu i faktycznego rozmiaru zagrożenia w Nadleśnictwie Wymiarki zostały powołane tzw. Punkty Obserwacyjne, na których zostaną przeprowadzone nadzwyczajne kontrole występowania oraz oceny stanu populacji gatunków szkodników pierwotnych sosny.

Zebrane poczwarki strzygonii choinówki zostaną wyłożone w specjalnych wylęgarkach, w których obserowowany będzie moment rozpoczecia wylęgu motyli oraz określony zostanie udział samic do samców a także zdrowotność populacji.

W innym miejscu drzewostanu bedzie obserwowany lot motyli strzygoni pozwalajacy określić moment kulminacji rójki tego owada, co bedzie miało istotny wpływ na zaplanowanie terminów oprysków.

W punktach obserwacyjnych poświęconych wędrującym ze ścioły po pniu gąsienicom brudnicy mniszki oraz barczatki sosnówki będą liczone gąsienice odłowione na opaskach lepowych założonych na pniach sosen.

        

wylęgarka zawierająca 100 poczwarek strzygoni gotowych do wylęgu           lepy  do odłowu gąsienic barczatki so. i brudnicy mniszki