Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

16 827 DNI W SŁUŻBIE NA RZECZ POLSKICH LASÓW

16 827 DNI W SŁUŻBIE NA RZECZ POLSKICH LASÓW

W dniu 3 października 2019 r. odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę leśniczego Leśnictwa Laskowice.

Pan Wiesław Kwiatkowski, osoba doskonale znana wielu pokoleniom leśników oraz okolicznym mieszkańcom po przepracowaniu 16 827 dni - czyli 46 lat i 26 dni w miesiącu wrześniu 2019 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Dla wielu osób leśniczym był „od zawsze”. Przez całą swoją karierę zawodową związany był z Nadleśnictwem Wymiarki, gdzie pracował jako stażysta, podleśniczy i przez ostatnie cztery dekady jako leśniczy. W uznaniu zasług w 2019 r. został uhonorowany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze odznaką "Zasłużony dla Leśnictwa Zielonogórskiego".

Uroczystość zgromadziła zarówno „czynnych jak i emerytowanych” pracowników Nadleśnictwa Wymiarki. Było to z jednej strony pożegnanie ze służbą, przełożonymi i pracownikami oraz z drugiej strony powitanie w gronie emerytowanych pracowników służby leśnej.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki Zdzisław Woźny podziękował Panu Wiesławowi za wieloletnią pracę  i zaangażowanie składając mu jednocześnie życzenia zdrowia, radości oraz realizacji niespełnionych dotychczas marzeń i planów.

Zdzisław Woźny składający podziękowania (fot. Szymon Grelak)

 

Godnym podkreślenia jest fakt, że na spotkanie przybyli także dwaj emerytowani leśnicy, pełniący w przeszłości funkcję nadleśniczego Nadleśnictwa Wymiarki, w osobach: Mieczysław Karwański oraz Edward Koszałka. Obaj zgodnie podkreślali, że odchodzącego na emeryturę Pana Wiesława cechował profesjonalizm i ogromne zaangażowanie w służbie na rzecz polskich lasów.

Mieczysław Karwański składający życzenia (fot. Henryk Klimczewski)

 

Edward Koszałka składający życzenia (fot. Henryk Klimczewski)

 

Również w tym dniu nastąpiło wręczenie aktu powołania na stanowisko leśniczego  Leśnictwa Laskowice Panu Bogdanowi Richert, który wcześniej przez wiele lat był podleśniczym w tym samym leśnictwie.