Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych

Jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych

Tradycja i nowoczesność – hasło, które w przysłowiowej „pigułce” podsumowuje wieloletnią działalność polskich leśników.

W bieżącym roku Lasy Państwowe obchodzą jubileusz 95 – lecia istnienia. Początki sięgają roku 1924, kiedy to 28 czerwca prezydent Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie o statucie „Polskich Lasów Państwowych”.

Z okazji tak zacnego jubileuszu Nadleśnictwo Wymiarki w dniu 27 września 2019 r. zorganizowało uroczystości rocznicowe. Do udziału w obchodach zaproszono przedstawicieli okolicznych samorządów terytorialnych, palcówek oświatowych, służb mundurowych, przemysłu drzewnego, przedsiębiorców leśnych, stowarzyszeń, zakładów przemysłowych, kół łowieckich oraz okolicznych mediów.

fot. J.Szczygieł

fot. J.Szczygieł

Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu wieloletniej działalności leśników oraz podkreśleniu racjonalnej, wielofunkcyjnej i prospołecznej roli lasów wszyscy zgromadzeni udali się na objazd terenowy. Zaprezentowane zostały obiekty inżynierii leśnej (nowo wybudowane drogi oraz wielofunkcyjne zbiorniki przeciwpożarowe), obiekty turystyczne, powierzchnie gdzie zainicjowane zostały odnowienia naturalne sosny i dębu oraz drzewostany gdzie wystąpiły szkody wywołane działalnością kornika ostrozębnego (Ips acuminatus) i jemioły pospolitej (Viscum album).

fot. J.Szczygieł

Obiektem wieńczącym wyjazd była budząca od lat zaciekawienie i zachwyt „Sosna dwunożna” (pomnik przyrody) będąca niezwykłą ciekawostką dendrologiczną rosnącą w lasach nadleśnictwa. Uczestnicy zgodnie uznali, że stanowi ona swoisty symbol „dobrych fundamentów i stabilizacji” Lasów Państwowych.

fot. J.Szczygieł

O tym, że prelekcja terenowa była strzałem w dziesiątkę świadczyć mogą wrażenia niektórych gości, którzy stwierdzili, że dopiero wyjazd przybliżył im arkana „sztuki leśnej” oraz pokazał miejsca, których mimo bliskości zamieszkania nie mieli okazji wcześniej oglądać.

Przewodnik terenowy wykonany z okazji obchodów 95-lecia istnienia Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Wymiarki