Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONFERENCJA NAUKOWA

KONFERENCJA NAUKOWA

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji pt. "DROGI LEŚNE - POTENCJAŁ ROZWOJU SPOŁECZNYCH FUNKCJI LASU".

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Zarząd Oddziału SITLiD w Zielonej Górze oraz Zarząd Oddziału PTL w Zielonej Górze zapraszają na konferencję naukową pt. „Drogi leśne – potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”, która odbędzie się 7 września 2018 r. w Mostkach k. Świebodzina.


(fot. Anna Niemiec)

Spotkanie będzie towarzyszyć Targom Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS, którego partnerem strategicznym jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Targi EKO-LAS to największe w Europie środkowo-wschodniej wydarzenie sektora usług leśnych. Uczestnictwo w  targach stanowi okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i trendami w szeroko pojętej branży leśno-drzewnej. Więcej szczegółów znajduje się na stronie Organizatora (link). Dla grup zorganizowanych (min. 15 os.), organizatorzy zapewniają bezpłatny wstęp oraz miejsce parkingowe dla autokarów. Zgłoszenia należy przesłać do 31 sierpnia br. (link - regulamin oraz formularz zgłoszeniowy).

 

PROGRAM KONFERENCJI

Moski k. Świebodzina, 7 września 2018 r.

godz. 1200- 1430

Wprowadzenie

Wojciech Grochala, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Tematy badawcze w zakresie drogownictwa leśnego – najnowsze technologie

Andrzej Czerniak, Katedra Inżynierii Leśnej, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Udostępnianie dróg leśnych

Grzegorz Trzciński, Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Udostępnianie lasu – ścieżki, drogi rowerowe operaty drogowe i turystyczne

Radosław Sroga, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu

Dyskusja i podsumowanie konferencji

 

*udział w konferencji jest bezpłatny

(Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszanie chęci uczestnictwa na adres e-mail eugeniusz.kielczawa@zielonagora.lasy.gov.pl)