Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska „EKO-LAS” -Zapraszamy

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska „EKO-LAS” -Zapraszamy

 

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska

„EKO-LAS”

Mostki k. Świebodzina

7-9 września 2018 r.

 

Tegoroczne targi EKO-LAS, obejmujące trzydniowe spotkanie na terenie Nadleśnictwa Świebodzin są wydarzeniem doskonale znanym w środowisku branży leśnej w Polsce jak i w  Europie. Tematyka przedsięwzięcia spotkania, gromadzącego ok. 150 wystawców, będzie obejmowała zagadnienia m. in. związane z gospodarką leśną i łowiecką, a w tym:

  1. Nowoczesne technologie wykorzystywane przy pozyskaniu drewna (ścinka, zrywka).
  2. Pokazy prac maszyn leśnych (forworder i harwester).
  3. Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle drzewnym.
  4. Systemy informatyczne i instrumenty pomiarowe wykorzystywanych w leśnictwie.
  5. Źródła energii w kontekście wykorzystywania zasobów naturalnych.
  6. Leśną edukację obejmującą wystawy tematyczne, związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski.
  7. Atrakcje sportowe, m. in. zawody drwali.
     

Lasy Państwowe na Targach EKO-LAS

Goście wydarzenia, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, odwiedzając stoiska przygotowane przez Lasy Państwow, będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach naukowych, zapoznać się z charakterystyką działalności leśnej, zaznajomić z aspektami ochrony przyrody i bioróżnorodności środowiska lokalnego. Ponadto leśnicy zapoznają uczestników wydarzenia z atrakcjami turystycznymi regionu, a także zaproszą do indywidualnych i rodzinnych warsztatów, pokazów tematycznych oraz gier i zabaw o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Oferta przygotowana przez leśników będzie bardzo atrakcyjna, a w programie:

7 września 2018 r. (1200-1430)

Konferencja naukowa pt. „Drogi leśne - potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”.
Spotkanie odbędzie się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Szczegóły na temat spotkania i program konferencji znajduje się w materiałach do pobrania (link).

7-9 września 2018 r. (godz. 1000-1600)

Chcąc uczcić obchody 100-lecia niepodległości Polski, zielonogórscy leśnicy zaprezentują dwie wystawy:

- „100 lat munduru polskiego leśnika” - odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią leśnictwa, losami leśników polskich na tle tematyki związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz aktywnie uczestniczyć w warsztatach i konkursach związanych z dawną pracą leśnika,  
- „100 lat w życiu drzewa”- eksperci edukacji leśnej, zachęcając do rozwijania wiedzy na temat procesów zachodzących w środowisku leśnym, zaproszą osoby odwiedzające wystawę do wysłuchania prelekcji tematycznych, uczestnictwa w pokazach związanych z życiem drzewa oraz do gier i warsztatów edukacyjnych, jak również do udziału w konkursach o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Wystawy, mające na celu m. in. ukazanie działalności Lasów Państwowych na przestrzeni 100 lat jak również propagowanie wiedzy o trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej, skierowane są do osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą, rodzin oraz placówek edukacyjnych.
Organizatorzy: RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Świebodzin, Nadleśnictwo Lubsko, Nadleśnictwo Torzym, Nadleśnictwo Krzystkowice, Nadleśnictwo Wolsztyn.
Miejsce: hala namiotowa wystawców targów

W „Leśnej Osadzie” Nadleśnictwa Świebodzin leśnicy zaznajomią gości wydarzenia z  formami ochrony przyrody występującymi w lasach świebodzińskich, podkreślając lokalne walory turystyczne i zachęcając do rekreacji i wypoczynku na terenach leśnych. Rozmowy dotyczące gospodarki leśnej, bioróżnorodności naszego środowiska jak również celowości podejmowanych działań przez Lasy Państwowe będą częścią zabaw i konkursów „Leśnej Osady”.
Organizatorzy: Nadleśnictwo Świebodzin
Miejsce: przestrzeń leśna- teren targów 


(fot. archiwum Nadleśnictwa Świebodzin)

Targi EKO-LAS to miejsce wielu atrakcji przygotowanych przez wystawców…

8 września 2018 r. (godz. 1000-1700)

III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów

 - wzorem lat ubiegłych, podczas tegorocznej edycji Targów EKO-LAS, odbędzie się jedno z atrakcyjniejszych widowisk prezentujące prace maszyn stosowanych w leśnictwie.

9 września 2018 r. (godz. 1200-1400)

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI DRWALI SZKÓŁ LEŚNYCH EKO-LAS 2018

- podczas rywalizacji, której organizatorem jest Zakład Usług  Leśnych ZULAS w Niedźwiedziu w partnerstwie z Nadleśnictwem Świebodzin, uczniowie zaprezentują swoje umiejętności w sztuce rzeźbienia w drewnie z wykorzystaniem pilarek.

 

* Program Targów EKO-LAS i lista wystawców znajduje się na stronie Organizatora wydarzenia- (link).
Dla grup zorganizowanych przewidziano bezpłatny wstęp na teren targów (szczegóły - link).

 

Zachęcamy do udziału!

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska

„EKO-LAS”

Mostki k. Świebodzina

7-9 września 2018 r.