Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Geotopu w Nadleśnictwie Lipinki

Dzień Geotopu w Nadleśnictwie Lipinki

5 października 2019 r. na terenie Nadleśnictwa Lipinki przy wieży widokowej na trasie agroturystycznej Dawna Kopalnia "Babina" powstała Leśna Osada, gdzie można było się wcielić w rolę poszukiwacza przygód edukacyjnych czy też odkrywcę unikatowych walorów geologicznych w obszarze Nadleśnictwa Lipinki.

 

 

foto: Jerzy Szczygeł

 

Stanowisko Nadleśnictwa Wymiarki w leśnej osadzie poświęcone było kamieniom w środowisku naturalnym pt. „Kamień przyjazny dla człowieka”.

foto: Jerzy Szczygeł

 

Na stoisku można było zgłębić wiedzę na temat znaczenia kamienia dla człowieka dawniej i dziś. Pokazano praktyczne wykorzystanie kamienia, jego przydatność w grach i zabawach dzieci. Dużo czasu poświęcono na omówieniu jak można wykorzystać kamień do dekoracji wnętrz, ogrodów, płotów a także o wykorzystaniu kamienia w wyrobie biżuterii.

foto: Jerzy Szczygeł

 

Każdy mógł spróbować swych zdolności artystycznych w malowaniu kamieni i stworzeniu z nich przydatnych rzeczy np. stworzenie gry „kółko i krzyżyk”, „Kamienne warcaby”, kamienne domino” itp.

 

foto: Jerzy Szczygeł

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, znalazła się garupa indywidualnych turystów którzy zainteresowali się stoiskami leśnej osady. Ponadto osadę odwiedzili uczestnicy konferencji poświęconej Parkowi Mużakowskiemu.

foto: Jerzy Szczygeł

 

Tematem pozostałych stoisk, które wystawiły Nadleśnictwo Lipinki i Lubsko było min. rozpoznawanie drewna, drzew, informacje o geoparku i Parkach Krajoznawczych.

Wieża widokowa na trasie geoturystycznej Dawna Kopalnia "Babina" (fot. Robert Brachun)

 

Geotop - co to jest?

Definicja brzmi zbyt ekspercko więc warto ją przybliżyć. Geotop, zwany również geostanowiskiem stanowi „dzieło” natury oraz większe obszary o wyjątkowym znaczeniu geologicznym. Zachwycają one swoją wyjątkowością i pięknem różnorodności krajobrazów, a także mają specjalne znaczenie. Te unikatowe formacje geologiczne, przekazują nam wiedzę m.in. na temat rozwoju Ziemi i życia na niej. Zatem zapraszamy w okolice Łęknicy – bo naprawde warto poznać naszą perłę regionu. Łuk Mużakowa uznawany jest za jedyną morenę czołową na Ziemi widoczną z kosmosu, a więc Dzień Geotopu to to doskonała okazja, aby zobaczyć jakie wyjątkowe miejsca znajdują się w zielonogórskim regionie. Wybierając się na sobotnie wydarzenie w lubuskie strony, warto zabrać ze sobą rower, gdyż w programie imprezy przewidziano m.in. dwugodzinny geospacer z leśnikami. I w okolicy planowanych jest sporo atrakcji!

Zaplanuj geoprzygodę i odkryj 1 z 7 cudów Polski!

Trasa geoturystyczna Dawna Kopalnia „Babina”, potocznie zwana geościeżką, położona jest na terenie Geoparku "Łuk Mużakowa" wpisanym na listę światowego dziedzictwa Unesco. Planując weekend, warto więc podarować najbliższym aktywny wypoczynek z widokiem na krajobrazy malowane najpiękniejszymi barwami natury!

Rowerem czy na pieszo, a może samochodem?

Wszystko jest możliwe! Teren jest otwarty dla spacerowiczów i cyklistów. W przypadku przyjazdu samochodem istnieje możliwość zaparkowania pojazdu na bezpłatnym parkingu w pobliżu wieży widokowej – drodze  pomiędzy miejscowościami Nowe Czaple – Przewoźniki). Zapraszamy w grodzie rodzinnym – udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a na miejscu gwarantowana moc atrakcji, które przygotują Nadleśnictwa: Lipinki, Lubsko i Wymiarki!

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat Dnia Geotopu czy też poznać inne atrakcje w okolicy Łęknicy, warto śledzić aktualności publikowane na profilu Facebook RDLP w Zielonej Górze- @RDLPzielonagora. Serdecznie zapraszamy!