Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na miejskie mikołajki!

Zapraszamy na miejskie mikołajki!

To już tradycja! Po raz trzeci, 6 grudnia na zielonogórskim deptaku, wspólnie rozświetlimy choinkę z lasu.

Zapraszamy na Mikołajki Miejskie w Zielonej Górze!

To będzie wyjątkowy i magiczny dzień dla wszystkich zielonogórzan! Kilkunastometrowa jodła, która rozbłyśnie na deptaku jest prezentem dla zielonogórzan od leśników. "Choinka z lasu", która przyozdobi Zieloną Górę to kontynuacja podjętej przez Lasy Państwowe i Urząd Miasta Zielona Góra w 2017 roku tradycji -  pachnące lasem drzewo świąteczne zostanie przywiezione do Zielonej Góry z terenu Nadleśnictwa Babimost.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu Facebook (link) oraz profilu Facebok Miasta Zielona Góra, gdzie wspólnie będziemy publikowali aktualności dotyczace wydarzenia. Na naszych profilach społecznościowych znajdują sie także szczegóły imprezy. W wyjątkowej atmosferze przedświątecznej, spotkajmy się 6 grudnia na deptaku zielonogórskim przy pachnącym lasem drzewku świątecznymm.